07 Ara 2016
Aralık 7, 2016

2016 YENİ İCRA VE İFLAS KANUNU

0 Yorum

YENİ İCRA VE İFLAS KANUNU YÜRÜRLÜĞE GİRDİ Mİ?

Maalesef hayır. Taslak aşamasına bile gelemedi. On yıl kadar önce Adalet Bakanlığında İcra İflas Kanunu’yla ilgili bir bilim komisyonu kurulmuştu. İcra iflas teşkilatının yapısal olarak değişikliği dâhil her konu bu bilim komisyonu tarafından incelenmeye devam ediliyor.

YENİ İCRA VE İFLAS KANUNU NE ZAMAN YÜRÜRLÜĞE GİRECEK?

Adalet Bakanlığı  İcra İflas Kanunu Bilim Komisyonu faaliyetlerine devam ediyor. En son Adalet Bakanı Sayın Bekir BOZDAĞ’ın katılımıyla 28/02/2015 tarihinde Bilim Komisyonu toplandı.

Yeni İcra İflas Kanunu ön taslağını  2016 Aralıkta Bilim Komisyonca bitirilmesi bekleniyor.

Yeni İcra İflas Kanunu  Ön taslağı hazırlandıktan sonra Adalet Bakanlığınca ilgili kurumlara görüşlerini bildirmeleri için gönderilecek.

Yeni İcra İflas Kanunu ön taslağı daha sonra Bakanlar Kuruluna sunulmak üzere Başbakanlığa gönderilecek. Bakanlar Kurulunda imzalanmasından sonra da Yeni İcra İflas Kanunu tasarısı olarak meclise sevk edilir. Meclisçe kabul edilmesinden sonra yasalaşır ve cumhurbaşkanına gönderilir. 15 günlük bir sürede kendisine gelen tasarıyı inceler ve inceleme sonunda kabul ederse resmi gazetede yayınlanarak yürürlüğe girer. Kanunda aksine bir düzenleme yok ise Yeni İcra İflas Kanunu yürürlüğe girdiği gün kanunun resmi gazete yayınlandığı gün olacak. Tüm bunlara göre Yeni İcra İflas Kanunu 2017 yılında yürürlüğe girmesi pek muhtemeldir.

YENİ İCRA VE İFLAS KANUNUN METNİ NEDİR?

 

2992 S.K.’nun 34. maddesi gereğince kurulan Yeni İcra İflas Kanunu Bilim Kurulunun çalışmaları, menfaat odaklarının ön taslağa etki etmemesi için- gizlidir. Komisyon üyelerinden biri çalışmalarının içeriğine ilişkin herhangi bir şeyi açıklayamaz. Bu nedenle Bilim Komisyonun, Yeni İcra İflas Kanununa ilişkin ön taslak içeriği hakkında bilgimiz bulunmamakta.

Yeni icra iflas kanunu taslağının metni, Bakan olurundan sonra kurum ve kuruluşlardan görüş alınacağı zamana kadar gizli kalacak.

Yeni icra iflas kanununun metnine ilişkin ipuçları da yok değil.Yeni İcra İflas Kanununda ;

  • Bireysel iflasın getirilmesi
  • Abonelik sözleşmelerinden doğan alacakların icra takibinden başka alternatif yollardan tahsili,
  • Aynı mahalde birden fazla icra dairesi uygulamasının terk edilerek tek bir icra dairesi kurulması ve icra hizmetlerinin uzmanlaşmış alt bürolar eliyle yürütülmesi,
  • Taahhüdü ihlalin suç olmaktan çıkarılması  yeniliklerden bazısı olabilir.
  • Yeni İcra İflas Kanunundaki büyük sürprizlerden biri Noterlere ilamsız takip yapabilme yetkisinin verilmesi olabilir. Noterlerin bu doğrultudaki taleplerini bir çok ortamda dillendirdikleri bilinmekte.

YENİ BİR İCRA İFLAS KANUNU MU YAPILACAK YOKSA 2004 S. İCRA VE İFLAS KANUNUN MADDELERİ Mİ TADİL EDİLECEK?

 

Bilim Komisyonunun baştan sona yeni bir kanun taslağı hazırladığı anlaşılmakta.

 


Bu yazıya puan vererek diğer yazılardan daha fazla yararlı olduğunu bize bildirebilirsiniz.
Yazılara verdiğiniz derecelendirmeler site yönetimi tarafından yararlılığı göz önüne alınarak ilgi odağı olarak görülmektedir. Eğer yararlı ise makale daha geniş araştırmalara ve değerlendirmelere tabi olur.

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir